Épületgépészeti műszaki leírás, rendszerleírás. Az egyszerűsített bejelentéssel készülő épületek esetében szükséges az építész tervek mellé egy gépészeti és egy villamos rendszer leírás. Az épülegépészeti leírást természetesen Épületgépész tervezői jogosultsággal rednelkező szakember készítheti. Ennek jelölése G – Építmények gépészeti tervezése és a Magyar Mérnöki Kamara honlapján tudunk keresni ilyen jogosítvánnyal rendelkező szakembert.
Fontos tudni, hogy a gépészti leírás nem helyettesíti a kiviteli terveket, az egy összefoglaló leírást tartalmaz a tervezett gépészeti megoldásokról. Pontos tartalmát minjárt bemutatjuk, de előbb nézzük meg mennyibe kerül?
Épületgépészeti műszaki leírás, rendszerleírás ára
A gépészeti leírás elkészítéséhez az építész tervdokumentációra van szükség. Továbbá a tervezett gépészeti rendszerrel kapcsolatos megrendelői elvárásokra.
Egy leírás Bruttó 55.000,- Ft.
Mit tartalmaz a rendszerleírás?
- Először is tartalmaz egy aláíró lapot, melyen a tervező jogosultsági számai és aláírása szerepel.
- Tartalmaz egy tervezői nyilatkozatot, melyben arról nyilatkozik a tervező, hogy minden vonatkozó jogszabálynak és szabványnak megfelel a gépészeti rendszerleírás.
- Tartalmazza magát a rendszerleírást, melyben a következő témaköröket érintjük:
- Vízellátás
- Csatornázás
- Gázellátás
- Fűtés
- Hűtés
- Szellőztetés
- Környezetvédelem
- Munkavédelem
- Jogszabályi előírások
- Alternatív energiaellátás vizsgálata (megújuló energia hasznosítás lehetőségeinek vizsgálata).
- Energetikai tanúsítvány – ez egy előzetes tanúsítvány, melyen vizsgáljuk a hőátbocsátási tényező értékeket, hogy megfelelnek-e e követelményeknek, a fajlagos hőveszteség tényezőjét az épületnek, valamint az összesített energetikai jellemzőt, melynek alapján készítjük az energetikai besorolást. Fontos tudni, hogy 2021-től csak az az épület kaphat használatbavételi engedélyt, melynek az energetikai besorolása eléri a BB – közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynek megfelelő besorolást. Ehhez minimálisan 25%-os megújuló energia részarány szükséges – vagyis kötelező a megújuló energia hasznosítás!
Akkor kell mellé kiviteli terv is?
Igen, a rendszerleírás nem helyettesíti a gépészeti kiviteli terveket. Tapasztalatunk szerint padlófűtés és hőszivattyús rendszerek esetén mindenképpen célszerű terveztetni a gépészetet. Egyéb esetekben egy-egy tapasztaltabb kivitelező szakember tudására is hagyatkozhatunk, de érdemes átgondolnunk, hogy a gépészeti rednszer élettartama 25 év és egy jó megtervezett rendszerrel, és folyamatos karbantartással sok problémától megkímélhetjük magunkat.